YETENEK SINAVI SORU CEVAPLARI

YETENEK SINAVI SORU CEVAPLARI

14.06.2024 2050

şvuru şartları nelerdir?

Bu yıl 8. sınıfı tamamlamış bütün öğrenciler başvuruda bulunabilir.

Okulunuzda hangi alanlarda eğitim verilmektedir?

Okulumuzda görsel sanatlar, müzik, Türk halk müziği ve tiyatro olmak üzere dört alanda eğitim verilmektedir.

Okulunuzun kontenjanı nedir?

2024-2025 eğitim ve öğretim yılı için okulumuz 30 müzik, 30 görsel sanatlar, 30 tiyatro, 30 THM  öğrencisi alacaktır.

Nasıl başvuru yapabilirim?

Başvuru işlemleri 13 - 27 Haziran 2024  tarihleri arasında öğrenci velisi tarafından e-okul üzerinden gerçekleştirilecektir.

Başvurunuzu tamamladığınızda okulumuzun e-okul sistemine düşmektedir. Başvurunuz okul idaresi tarafından onaylanacaktır. E-okul’dan takip edebilirsiniz.

17-06-2024

Eğer zorlanırsanız öğrencinin mezun olduğu okul idaresinden e-okul başvurusu ile ilgili yardım alabilirsiniz.

İnternetten başvuru yapamayan veliler okulumuza gelerek de başvuru yapabilir.

Kaç okula başvuru yapabilirim?

Adaylar Yetenek Sınavına girmek için okul türü ve alan farklılığına bakılmaksızın (güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile mûsikî, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor projesi/programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri) en fazla 3 (üç) tercihte bulunabilecektir.

Bu tercihler aynı okulun farklı alanları olabileceği gibi birden fazla okulda aynı veya farklı alanlar da olabilecektir.

Örneğin bir aday üç farklı güzel sanatlar lisesinin müzik bölümü yetenek sınavına başvuru yapabilir veya bizim okulumuzda görsel sanatlar, müzik, tiyatro bölümlerine başvuru yapabilir.

Yetenek sınavı giriş bilgilerini ne zaman ve nereden öğreneceğim?

29 Haziran 2024  tarihinden itibaren sınav giriş bilgilerinizi e-okul üzerinden ve okulumuz web sayfasından öğrenebileceksiniz.

Duyurulan tarihte adayların yetenek sınavına girmesi zorunludur.

Ancak mücbir sebebini (yakın vefatı, kaza, hastalık vb.) belgelendiren adayların durumu okulumuzca değerlendirilecektir.

Yetenek sınavları nasıl değerlendiriliyor?

Yetenek sınavının %70’i ve OBP’nin %30’u toplanarak adayların yerleştirme puanları oluşturulmaktadır. Liselere Giriş Sınavı(LGS) puanı değerlendirmeye alınmamaktadır.

Ortaöğretim Başarı Puanı(OBP) hesaplanırken adayların ortaokul 5,6,7 ve 8. sınıf yıl sonu not ortalaması dikkate alınmaktadır.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Nereden öğrenebilirim?

11 Temmuz 2024 tarihinde sonuçlar açıklanacaktır. E okul üzerinden öğrenebilirsiniz.

Kayıt hakkı kazandığımı öğrendim. Ne zaman ve nasıl kayıt yaptıracağım?

12-16 Temmuz 2024 tarihleri arasında yerleştirmeye hak kazanan öğrenciler, okulumuzun kayıt için istediği belgeler ile birlikte okulumuza gelerek kayıtlarını tamamlayacaktır. Kayıt için istenen belgeler ile ilgili bilgi verilecektir.

Okula gelerek kesin kaydımı yaptım. LGS puanımla tercih döneminde tercih yapabilir miyim?

Hayır. Kesin kaydı yapılan öğrenci LGS tercih döneminde tercih yapamaz. Ancak aday okulumuzu kazanıp kaydını gerçekleştirmezse LGS tercih döneminde başka bir liseyi tercih edebilir.

Ayrıca kayıt yaptırıp, bu kaydı iptal ederek de tercih yapabilir.

Güzel Sanatlar Lisesi’nde nasıl bir eğitim alacağım?

 Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitim gören öğrencilerimiz alanlarına ait derslerin yanı sıra Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, fizik, kimya, biyoloji, felsefe, beden eğitimi, sağlık bilgisi ve trafik kültürü, yabancı dil, matematik, tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini de almaktadır. Bu dersler dokuzuncu ve onuncu sınıfta yoğun iken, on birinci ve on ikinci sınıfta azalmakta, öğrencilerin alan derslerinin sayısı artmaktadır.

Görsel sanatlar bölümünde nasıl bir eğitim alacağım?

Görsel sanatlar bölümünde eğitim gören öğrencilerimiz desen, iki boyutlu sanat atölye, üç boyutlu sanat atölye, imgesel resim, estetik, temel sanat eğitimi, genel sanat tarihi, Türk İslam sanatı tarihi, sanat eserlerini inceleme, grafik tasarım ve geneksel Türk sanatları derslerini dört yıl içerisinde almaktadır. Ortak derslerin yanı sıra seçmeli derslerle de öğrencilerin gelişim ihtiyaçlarına yönelik seçmeli dersler müfredata eklenmektedir. Görsel sanatlar bölümü öğrencilerimiz kültür derslerini sınıflarında, alan derslerini atölyelerde işlemektedir. Atölyede gerçekleşen dersler onar kişilik öğrenci grupları ile yürütülmektedir.Okulumuzda görsel sanatlar derslerine ait atölyelerinin yanı sıra baskı ve heykel atölyeleri de bulunmaktadır.

Müzik ve THM bölümünde nasıl bir eğitim alacağım?

Müzik bölümünde eğitim gören öğrencilerimiz batı müziği teori ve uygulaması, Türk müziği teori ve uygulaması, çalgı eğitimi, piyano, çok sesli koro, çalgı toplulukları, bireysel ses eğitimi, Türk İslam musikisi, Türk dünyası müzikleri, Türk ve batı müziği tarihi derslerini dört yıl içerisinde almaktadır. Ortak derslerin yanı sıra seçmeli derslerle de öğrencilerin gelişim ihtiyaçlarına yönelik seçmeli dersler müfredata eklenmektedir. Müzik bölümü öğrencilerimiz kültür derslerini sınıflarında, uygulamalı alan derslerini o derse ait derslikte görmektedir.

Okulumuzda koro odası, orkestra odası, batı müziği teori ve uygulaması derslikleri, bireysel çalgı eğitimi odaları, ses kayıt stüdyosu bulunmaktadır. Müzik bölümü öğrencilerimizin tümü piyano eğitimi almaktadır. Öğrencilerimizin piyano pratiği yapmaları için öğrenci çalışma odaları mevcuttur. Ayrıca sene başında her öğrenci için bireysel çalgı belirlenmektedir ve dört yıl boyunca öğrenci bu enstrümanın eğitimini almaktadır. Bireysel çalgının belirlenmesinde öğrencilerin tercihlerinin yanı sıra öğrencinin enstrümanı kullanmaya dair fiziksel özellikleri de öğretmenlerce değerlendirilerek karar verilir. Okulumuzda keman, viyola, viyolansel, bağlama, kanun, kaval, flüt, gitar ve klarnet eğitimleri verilmektedir. Enstrüman eğitimleri bir ya da iki kişilik öğrenci grupları ile gerçekleşmektedir.

 

Tiyatro bölümünde nasıl bir eğitm alacağım?

Tiyatro bölümünde eğitim gören öğrencilerimiz oyunculuk, hareket, ses ve konuşma, tiyatro tarihi, dramaturji, oyun çalışması derslerini dört yıl içerisinde alacaktır. Ortak derslerin yanı sıra öğrencilerimizin gelişim ihtiyaçlarına yönelik seçmeli dersler de programlarına eklenecektir.

Başka bir ilde ya da Mamak’a uzak bir ilçede yaşıyorum. Okula nasıl ulaşım sağlayacağım? Pansiyon var mı?

okulumuzun belirli bölgelere öğrenci servisleri bulunmaktadır. Kayıt için geldiğinizde servis müdürü ile görüşebilirsiniz. Ayrıca okulumuzun kız ve erkek öğrenci pansiyonu bulunmaktadır. 4 kişilik odalarda öğrencilerimiz konaklamaktadır. Dileyen öğrenciler haftaiçi pansiyonda, haftasonu ailelerinin yanında kalabilmektedir. Dileyen öğrencilerimiz haftasonları da pansiyonu kullanmaktadır.

Okulumuzda tüm öğrencilerimizin kullanabildiği yemekhane bulunmaktadır. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği çıkmaktadır.

Kayıt hakkı kazanamadım. Ek yerleştirme ne zaman olacak? Nasıl başvuru yapabilirim?

19 Ağustos 2024  tarihinde okullar boş kontenjanlarını okullarının resmi sitesinden yayınlayacaktır. Ancak okulumuza her yıl yoğun bir başvuru olmaktadır. Asil adayların çoğu kayıt yaptırmaktadır. Asil adaylar kayıt hakkını kullanmazsa yedek adaylara sıra geçmektedir.

Şöyle ki yerleştirme puanı sıralamasına göre en yüksek puandan en düşük puana adaylar sıralanmaktadır. Örneğin sıralamaya göre 30 resim asil adayı, 30 resim, 30 tiyatro yedek adayı oluşmaktadır. Eğer 30 asil adaydan biri kayıt hakkını kullanmazsa, kayıt hakkı yedek adaylarda birinci sırada bulunan adaya geçmektedir.

Ancak bizim okulumuzdaki yetenek sınavı sonucu oluşan yerleştirme puanınızı ek yerleştirmelerde kullanabilirsiniz. Boş kontenjanı bulunan 5 farklı okula 5 Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuru yapabilirsiniz.

Özel eğitim öğrencilerinin başvuruları nasıl gerçekleşecek ve değerlendirileceltir?

Özel eğitim ihtiyacı olan tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitim alacak, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” ya da “ÇÖZGER” sahibi adaylar yetenek sınavına belgeleriyle birlikte geleceklerdir.

Her sınıf için mevcut kontenjanın dışında 2 özel öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.

Bu öğrenciler genel değerlendirmeye alınmayacaktır. Yani kendi aralarında yetenek sınavına alınarak sıralama yapılacaktır. En yüksek puana sahip adaylar kayıt hakkı elde edecektir.

Başka bir güzel sanatlar lisesinde okuyorum. Okulunuza nakil almak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Aynı alanda her sınıf seviyesinde nakil işlemi gerçekleşebilir. Ancak okulumuzda o sınıfta boş kontenjan bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde mümkün değildir.

Başka türde bir lisede okuyorum. Ancak okulunuza geçiş yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Eğer boş kontenjan var ise okulumuz internet sitesinde Eylül ayında yayınlanacaktır. Boş kontenjan var ise 9 ve 10. sınıf öğrencileri başvuruda bulunabilir ve düzenlenen yetenek sınavına girer. 11 ve 12. sınıfta geçiş hakkı bulunmamaktadır.